BANGKOK akkurat nå
PHUKET akkurat nå
CHIANG MAI akkurat nå

Slik ser du norsk TV i Thailand

Misligholdte boliglån overstiger 232 mrd baht



Økende økonomisk stress blant husholdningene – boligdrømmen i fare


– Thailand står midt i en voksende boliggjeldskrise. I første kvartal 2025 har misligholdte boliglån passert 232 milliarder baht, en økning på hele 16,5 prosent fra samme periode i fjor, viser nye tall fra National Credit Bureau.

Flere husholdninger mister kontrollen over boliglånene
Boliglån har lenge vært ansett som blant de tryggeste formene for gjeld, ettersom boligen ofte er det siste man ønsker å miste. Likevel viser ferske tall at antallet misligholdte boliglån nå har steget til 156 644 – en økning på 6,1 prosent på ett år.

Totalt utgjør thailandsk husholdningsgjeld 13,5 billioner baht, hvorav boliglån står for 5,12 billioner – en økning på 2,5 prosent fra i fjor. Samtidig har andelen misligholdte boliglån økt fra 8,0 til 8,8 prosent.

– Når selv stabile boliglån svikter i stort omfang, er det et kraftig signal om økonomisk ubalanse i husholdningene, sier en analytiker ved National Credit Bureau.

Kraftig vekst i gjeldsrestrukturering
Samtidig viser tallene en markant økning i antall lån som må restruktureres før de havner i mislighold. Verdien av restrukturerte boliglån steg med hele 34,4 prosent til 395,8 milliarder baht – det nest høyeste blant alle lånekategorier, kun slått av billån.

Dette betyr at stadig flere forsøker å reforhandle lånebetingelsene for å unngå betalingsproblemer. Økningen tolkes som et tegn på at mange nærmer seg smertegrensen økonomisk.

Restrukturering av allerede misligholdte lån (TDR) økte samtidig med 3,9 prosent til 299,8 milliarder baht – en svak, men stabil vekst.

Advarsel til markedet
Eksperter mener boligkrisen nå har nådd et punkt der den ikke lenger kan ignoreres. De etterlyser strakstiltak fra både myndigheter, banker og utbyggere for å tilpasse boligmarkedet til folks reelle betalingsevne.

– Boligen, som tradisjonelt har vært et symbol på stabilitet, risikerer å bli en økonomisk byrde for mange. Vi må bygge et system som gjør det mulig å eie bolig uten å ofre økonomisk trygghet, sier en økonom ved Chulalongkorn University.

En boligdrøm i fare
Med stigende levekostnader, lav inntektsvekst og en økonomi i skjør gjenoppretting, frykter eksperter at utviklingen kun er starten på en dypere boligkrise.

Det er et tydelig varsel om at boligmarkedet må tilpasses en ny økonomisk virkelighet – før stadig flere mister hjemmet de en gang så på som en trygg havn.

Kilde: The Nation